Sakız Yuttuğunuzda Ne Olur?

Pike place market gum wall at post alley in downtown Seattle.

Ebeveynleriniz, yedi yıl boyunca midenizde kalacağı için sakızınızı yutmamanız konusunda sizi uyarmış olabilir. Bu muhtemelen doğru olabilir mi?

Sakız, bir sakız mayası ve tatlandırıcılar dahil aromalardan oluşur. Sakız mayasının (sentetik chicle ve benzeri esnek maddelerden yapılmış) sindirilemediği doğrudur. Bununla birlikte, vücudun sindirim sistemi, sakız mayasıyla, diğer sindirilemeyen maddeleri yönettiği gibi, dışkıyı kakaya dönüştürerek ilgilenir. Sakızı yuttuğunuzda, midenize gider ve şeker, tatlandırıcılar ve diğer çözünür maddeler vücudunuz tarafından daha fazla sindirim ve kullanım için hazır hale getirilir. Sindirim sistemi, ince bağırsaktan değişmeden geçen sakız mayası gibi kullanılamayacak olanı ayırmada çok iyidir. Kalın bağırsağa kadar devam eder ve birkaç gün içinde yemeğinizin diğer tüm sindirilemeyen kısımlarıyla birlikte atılır.

Yani bu sakız yutmanın tamamen güvenli olduğu anlamına geliyor, değil mi? Hem evet hem hayır. Çok fazla sakız yutmak (küçük çocukların yapmayacağı gibi) sorunlara neden olabilir. Çok fazla sakız mayası mide bezini oluşturarak ameliyat ile çıkarılmasını gerektirebilecek bir tıkanmaya neden olabilir. Bu nedenle, sindirim sisteminiz teknik olarak küçük miktarlarda yutulan sakızı yiyecekle aynı süre içinde halledebilse bile, ebeveynleriniz sizi sakız yutmaktan vazgeçirmekte haklıdır.

İlginizi Çekebilir!

Alexandria, Egypt - September 12, 2014 - Wedding Bridesmaids Competition, reward for Best Bridesmaids for participation in competitions. Prize for victory

Akademi Ödüllerine Kimler Oy Veriyor?

Gösterişli kırmızı halıların gelişinin, kendini iyi hissettiren montajların ve sunucunun açılış konuşmasının ardından, Oscar töreni …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir