Domates Meyve mi Sebze mi?

Ripe red tomatoes (Solanum) and green tomato on plant. Fruit vegetable tomato

Asırlık sorunun aslında bir cevabı var – ikisi de! Domates, beslenme uzmanları tarafından sebze olarak kabul edilen meyvelerdir. Botanik olarak, meyve olgunlaşmış bir çiçek yumurtalıktır ve tohum içerir. Domates, erik, kabak ve kavun hepsi yenilebilir meyvelerdir, ancak akçaağaç ve yüzen karahindiba pufları gibi şeyler de meyvelerdir. Bazı nedenlerden dolayı insanlar domatese takıldılar, ancak “meyve veya sebze” sorusu çekirdekli herhangi bir sebze için de işe yarayabilir.

Şimdi, beslenme açısından “meyve” terimi, tatlı ve etli botanik meyveleri tanımlamak için, “sebze” ise fruktoz bakımından çok yüksek olmayan çok çeşitli bitki parçalarını belirtmek için kullanılmaktadır. Pek çok kültürde sebzeler ana yemeğin veya yanında servis edilirken, tatlı meyveler tipik olarak atıştırmalıklar veya tatlılardır. Bu nedenle, kökler, yumru kökler, saplar, çiçek tomurcukları, yapraklar ve yeşil fasulye, balkabağı ve tabii ki domates gibi bazı botanik meyveler beslenme uzmanları tarafından sebze olarak kabul edilir. Botanik bir meyveyi açıkça sebze olarak tanımlayan zor ve hızlı bir kural yoktur, ancak domateslerin genellikle tatlılarda kullanılmadığı ve diğer meyve-sebzelerle (ör. Patlıcan ve biber) yakından ilişkili olduğu göz önüne alındığında, bu değildir. Domateslerin sebze olarak sınıflandırılması için fazlasıyla mantıksızdır.

Demystified: Are Tomatoes a Fruit or Vegetable?

İlginizi Çekebilir!

VAN, TURKEY - OCTOBER 25: A building and car ruined during the earthquake of Van-Ercis on October 25, 2011 in Van, Turkey. It is 604 killed and 4152 injured in Van-Ercis Earthquake.

Artçı Şok Nedir?

© Prometheus72 / Shutterstock.com Dünya, fırtınalar, hızlı hareket eden nehir ve okyanus akıntıları, yanardağlar ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir