Deniz Neden Tuzlu?

Waves, North Shore of Oahu, Hawaiian Islands, United States.

Okyanusta ne kadar tuz vardır?

“Su, her yerde su veya herhangi bir damla içme.” Kayıp denizcinin Samuel Taylor Coleridge’in The Rime of the Ancient Mariner şiirinde söylediği bu ünlü mısra , denizde yaşamın temel zorluklarından birini özetliyor: İnsanların hayatta kalmak için suya ihtiyacı var, ancak deniz suyu içmek için çok tuzlu. Gerçekte, Dünya’nın çoğu içilemez suyla kaplıdır; okyanuslar Dünya yüzeyinin yüzde 70’ini kaplar ve tüm suyun yaklaşık yüzde 97’sini oluşturur. Okyanus suyunun ortalama tuz içeriği binde 35 parçadır ve kulağa çok benzemese de deniz suyunun kübik mili başına 120 milyon ton tuz çıkarır. Ve okyanusta yaklaşık 332.519.000 kübik mil (1.386.000.000 km küp) su var. O kadar tuz nereden geldi?

Çoğunlukla karadan geliyor. Yağmur oluşup havada düştüğünde, atmosferden karbondioksit biriktirerek hafif asidik olmasına neden olur. Daha sonra toprak üzerinde akar, kayaları aşındırır ve az miktarda tuz ve diğer çözünmüş mineralleri toplar. Bu noktada su hala temelde tazedir; İçinde biraz tuz var ama içilmez hale getirmek için genellikle yeterli değil. Ancak sonunda yağmur suyunun çoğu okyanusa giden yolu bulur. Bir kez oraya ulaştığında, kalsiyum gibi çözünmüş minerallerin bir kısmı biyolojik işlemlerle sudan çıkarılır, ancak tuz kalma eğilimindedir. Sualtı hidrotermal ve volkanik aktivite ek tuza katkıda bulunur.

Tuzun yavaş yavaş nehirler tarafından denizde biriktiği fikri ilk olarak 1715 yılında İngiliz astronom Edmond Halley tarafından önerildi. Halley gözlemini bir adım daha ileri götürdü ve deniz suyunun tuzluluğunun belirlemek için kullanılabilecek bir tür saat işlevi görebileceğini öne sürdü. Okyanus suyunun toplam hacmini, okyanusta biriken tuz oranına bölmenin, okyanusun mevcut tuzluluk seviyesine ulaşmasının ne kadar sürdüğünü göstereceğini düşündü. Ölçüm teknikleri, hesaplamayı Halley’in zamanında gerçekleştirecek kadar hassas değildi, ancak İrlandalı fizikçi John Joly, 90 milyon yıllık bir tahminle ortaya çıkan 1899’da bunu denedi. (Daha ileri teknikler daha sonra bunun büyük bir eksik tahmin olduğunu ortaya çıkardı; gerçek yaş daha çok dört milyar.) Ne yazık ki, Halley’in planı başından beri hatalıydı; diğer sorunların yanı sıra, bir miktar deniz tuzunun deniz tabanında mineral birikintileri şeklinde tutulduğu gerçeğini açıklayamamıştı.

İlginizi Çekebilir!

Atom illustration. Electrons chemistry physics matter neutron proton nucleus

Antimadde Nedir?

Görelilik teorisi ile kuantum mekaniğini birleştirdiğinizde ne elde edersiniz? Burada şaka yok – sadece Nobel …

Bir cevap yazın