Büyük Dalgalar Nasıl Oluşur?

A big, powerful wave breaking near the shore.

Gizemli deniz canavarlarının hikayelerinden Flying Dutchman gibi hayalet gemiler hakkındaki efsanelere kadar dünyanın okyanuslarından pek çok uzun hikaye esinlenmiştir. Hepsi en cesur karasal kaşifte bile “okyanustan tiksinti” yaratma yeteneğine sahipken, denizciye hiçbir deniz efsanesi haydut dalganınkine benzer bir korku salmaz, belki de bu efsanevi su duvarı artık folklorla sınırlı olmadığı için. Kabul gören bir bilimsel fenomen haline geldi.

Garip dalgalar, öldürücü dalgalar, canavar dalgalar veya daha teknik olarak aşırı fırtına dalgaları olarak da bilinen bu kabaran dalgalar, bazen 30 metreye (neredeyse 100 fit) kadar ulaşan alışılmadık yükseklikleriyle ve tahmin edilemeyen doğalarıyla tanımlanır. Tipik olarak hakim rüzgar ve dalga yönüne dayalı olarak öngörülemeyen bir yönden ortaya çıkar. Teknik terimlerle, bir aşırı fırtına dalgasının yüksekliği, önemli dalga yüksekliğinin en az 2,2 katıdır (dalgaların en yüksek üçte birinin, çukurdan tepeye ölçülen ortalaması). Küçük hızlı dalgaların yavaş dalgalarla yakalandığı ve salınımların alışılmadık derecede büyük bir dalga halinde anlık olarak birleşmesine neden olan yapıcı girişim de dahil olmak üzere çeşitli mekanizmaların hileli dalgalara neden olduğu bilinmektedir. Fırtınalı rüzgarlar da rol oynayabilirken, nispeten sakin denizlerde haydut dalgalar oluşabilir.

Haydut dalgalar denizciler tarafından uzun zamandır rapor ediliyor, ancak bu aşırı olayların ne sıklıkla meydana geldiği bir sır olarak kalıyor. Uydu görüntülerinin analizi, beklenenden daha sık meydana geldiklerini öne sürerek, muazzam dalgaların çarptığı ve battığı gemilerin tarihsel hesaplarına destek verdi. Rogue dalgaları, 1909’da Cape Town’a giderken kaybolan SS Waratah (Avustralya’nın Titanik ) ve 1975’te Superior Gölü’nde batan SS Edmund Fitzgerald da dahil olmak üzere çok sayıda geminin ortadan kaybolmasında rol oynadı .

İlginizi Çekebilir!

VAN, TURKEY - OCTOBER 25: A building and car ruined during the earthquake of Van-Ercis on October 25, 2011 in Van, Turkey. It is 604 killed and 4152 injured in Van-Ercis Earthquake.

Artçı Şok Nedir?

© Prometheus72 / Shutterstock.com Dünya, fırtınalar, hızlı hareket eden nehir ve okyanus akıntıları, yanardağlar ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir