Bir Bitki ve Baharat Arasındaki Fark Nedir?

indian spices (spice; India; masala; curry; eastern cooking; Indian cooking)

Otların ve baharatların kullanımı, tarih öncesi çağlara kadar, genellikle ticarette değerli para birimi biçimleri olarak bulunabilir. Çeşniler ayrıca tıbbi özellikler için ve gıda depolamada koruyucu olarak kullanılmıştır. Pek çok baharatın bakteri üremesini engelleyen antimikrobiyal özellikler içerdiği bulunmuştur. Muhtemelen her gün biraz bitki veya baharat kullanıyorsunuz, ancak farkı biliyor musunuz? Bitki ve baharat terimleri genellikle birbirinin yerine kullanılır, ancak aslında bunlar, bitkilerin farklı bölümlerinden yapılan ve farklı şekillerde işlenen iki farklı çeşni türüdür. Peki bir bitkiyi baharattan ayıran özellikler nelerdir?

Örnek olarak tarçın ve kekik kullanalım. Tarçın, Cinnamomum cinsine giren birkaç farklı ağacın kabuğundan yapılabilen toz bir baharattır. Tarçın gibi baharatlar, kurutulmuş ve ezilmiş bitkilerin aromatik tohumlarından, kabuklarından, çiçeklerinden ve köklerinden yapılır. Ancak kekik, otsu kekik bitkisinden elde edilen bir bitkidir. Otlar yapraklardır ve çoğu otsu bitkilerden (odunsu sapları olmayan bitkiler) gelse de, birkaçı defne yaprağı gibi odunsu bitkilerden gelir. Fesleğen, biberiye ve maydanoz genellikle bir mutfağın baharat rafında bulunur, ancak aromatik yapraklar oldukları için aslında şifalı bitkiler olarak nitelendirilir.

Baharatlar, aromada bitkilerden daha güçlü olma eğilimindedir, çünkü bunlar, özellikle uçucu yağlar açısından zengin bitkilerin ezilmiş kısımlarından yapılırlar. Otlar taze veya kurutulmuş, doğranmış veya bütün halde bulunabilir.

İlginizi Çekebilir!

Alexandria, Egypt - September 12, 2014 - Wedding Bridesmaids Competition, reward for Best Bridesmaids for participation in competitions. Prize for victory

Akademi Ödüllerine Kimler Oy Veriyor?

Gösterişli kırmızı halıların gelişinin, kendini iyi hissettiren montajların ve sunucunun açılış konuşmasının ardından, Oscar töreni …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir