Asya ve Afrika Filleri Arasındaki Fark Nedir?

Asian and African elephant side by side

Size sadece iki fil türü olduğu öğretilmiş olabilir: Afrika fili ve Asya fili. 2000 yılında bilim adamları, Afrika fili türlerini iki farklı türe ayırdılar; daha büyük olan Afrika savana fili ve daha küçük olan Afrika orman fili. İki Afrika türü, kaplanlar ve aslanlar kadar genetik olarak farklı olsa da, yine de birbirleriyle daha fazla ortak yönleri var ve farkı nasıl söyleyeceğinizi bilmek önemlidir. Asya ve Afrika filleri en kolay şekilde kulakları, kafa şekilleri ve dişleriyle ayırt edilebilir.

Afrika fillerini Asya fillerinden ayırmanın en kolay yolu kulaklara bakmaktır. Afrika fillerinin, Afrika kıtasına benzeyen çok daha büyük kulakları varken, Asya fillerinin daha küçük, yuvarlak kulakları vardır. Fillerin kulakları vücut ısılarını dağıtır ve Afrika filleri, daha sıcak bir iklimde yaşadıkları için (bu, iklim değişikliğiyle daha da ısınır) Asya fillerinden daha fazla ısıyı dağıtmak zorundadır. Afrika filleri ve Asya filleri de kafa şekilleri bakımından farklılık gösterir. Afrika fillerinin kafaları yuvarlatılmışken, Asya fillerinin çift kubbeli bir kafası vardır, bu da başın üzerinde bir boşluk çizgisi olduğu anlamına gelir. Son olarak, dişlere bakabilirsiniz. Hem erkek hem de dişi Afrika fillerinin dişleri olabilir, ancak yalnızca erkek Asya filleri onları büyütebilir. Bununla birlikte, tüm erkek Asya fillerinin veya tüm Afrika fillerinin ille de diş geliştirmediğini unutmamak önemlidir.

İki fil türünü ayırt edebilecek cilt dokusu, ayak tırnaklarının sayısı ve gövde özellikleri gibi birçok başka küçük özellik vardır. Ek olarak, bir boyut farkı var: Afrika savan filleri yaklaşık 9.000 kg (9 ton) ve omuzda 3 ila 4 metre boyunda (10 ila 13 fit arasında). Afrika orman filleri savana benzerlerinden biraz daha küçüktür ve Asya filleri 5.500 kg (yaklaşık 6 ton) ağırlığındadır ve omuzda en fazla 3.5 metre boyundadır (11.5 fit).

Her üç türün de tanımlanmış sosyal yapılarla benzer bir sosyalliği vardır. Fil sürüleri anaerkilliktir ve en yaşlı dişi başı çeker. Her yaştan kadın aile üyelerinden ve erkek çocuklardan oluşurlar. Tüylü erkek filler sürülerini terk ederler ve genellikle bekar erkek sürülerde faaliyet gösterirler. Daha yaşlı erkekler genellikle yalnızdır.

İlginizi Çekebilir!

VAN, TURKEY - OCTOBER 25: A building and car ruined during the earthquake of Van-Ercis on October 25, 2011 in Van, Turkey. It is 604 killed and 4152 injured in Van-Ercis Earthquake.

Artçı Şok Nedir?

© Prometheus72 / Shutterstock.com Dünya, fırtınalar, hızlı hareket eden nehir ve okyanus akıntıları, yanardağlar ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir