Arı ve Eşek Arısı Arasındaki Fark Nedir?

Wasp and bee, insect

Bir yaz piknikçisine en büyük sıkıntısının ne olduğunu sorun ve cevap muhtemelen “arılar” olacaktır. Cezasız bir şekilde üstü örtülmemiş yiyecek ve içeceklere inen bu böcekler, ortalama bir pikniği oluşturan ambrosial teklifleri tattıktan sonra özellikle oradan ayrılmaya meyilli değiller. Kızgın yemek yiyenler, kağıt tabak ve rulo gazeteleri sallayarak konuyu bastırırsa, yeni buldukları ödüllerini bir sokma ile savunmaktan çekinmezler.

Bu ikinci yetenek, belki de tipik bir piknik baskınındaki baş şüphelilerin arı olmadıklarının en akut göstergesidir. Büyük olasılıkla, suçlular aslında arıların yakın kuzenleridir: eşekarısı. Yalnızca bir kez sokabilen arılardan farklı olarak süreç sonunda ölümcüldür. Eşek arıları birden çok kez sokabilir ve neşeyle uzaklaşabilir (öfkeli kurbanları tarafından ezilmediklerini varsayarak).

En ilgisiz gözlemci bile, onları zehirle pompalanmayı içermeyen şekillerde ayırt edebilir. Arılar ve eşek arıları her biri yaklaşık 20.000 tür oluştururken  her iki grup da karıncaları da içeren Hymenoptera takımına aittir .Birbirine karışması en muhtemel böcekler bal arıları ( Apis mellifera ) ve yaban arısı cinsi Vespula’nın (yaygın olarak bilinen) birkaç temsilcisidir.

Böceklere bakarsanız kafa karışıklığına neyin sebep olduğunu görebilirsiniz. Hem sarı ceketler hem de bal arıları, kanatları olan kurşun şeklinde çizgili böceklerdir. (Bazı böcek bilimciler tarafından yırtıcı eşek arılarından evrimleştiklerini düşünürler.) Bununla birlikte, hem görünüşleri hem de davranışları daha yakından incelendiğinde bazı önemli farklılıklar ortaya çıkar.

Bazıları çiçeklerden nektar yudumlarken statik elektrikle çekerek daha sonra tüketilmek üzere polen toplamaya yardımcı olan hafif tüylü olan bal arılarının aksine sarıdır. Diğerlerini avlamak için eğilimlerine daha uygun biçilmiş bir ekip kullanır böcekler ve larva kardeşlerini beslemek için. (Yetişkin sarı ceketler nektar ve diğer şeker kaynakları ile beslenirler. Hayvan yemlerini yalnızca, karşılığında besleyici bir sıvı salgılayan kıvrımlı beyaz küçük kız kardeşlerini beslemek için avlarlar.) Sarı ceketler, baskın yollarına daha fazla uyarlama sergiler: aerodinamik ve Bel, diğer böcekleri öldürmek veya sunulan leş ve atığın payını almak için iğnesi mükemmel bir şekilde uygundur. Bunun tersine, bal arılarının çiçekten çiçeğe çarparak böylesine titiz bir manevra kabiliyetine ihtiyaçları yoktur; Bu, daha yuvarlak formlarında yansıtılır, vücutları sarı ceketin savaş uçağı noktalarına doğru daralmaz. Aynı şekilde, açık hava yemeğinizden onların komşuluk yokluğunda da yansır; insan damak kurbanları arılara karşı tamamen iştah açıcı olmak istemez.

Öyleyse, bir dahaki sefere, öğle yemeği arkadaşlarınızdan biri piknik masasından arı alarmını çaldığında, ona suçlunun gerçek kimliği konusunda tavsiyede bulunabilirsiniz. Ve sonra, yayılma meraklı böceklerden güvenli bir şekilde kapatıldıktan sonra, belki arkadaşlarınızı bir gezintiye davet edin ve gerçek arılarla birlikte durun ve çiçeklerin tadını çıkarın.

İlginizi Çekebilir!

VAN, TURKEY - OCTOBER 25: A building and car ruined during the earthquake of Van-Ercis on October 25, 2011 in Van, Turkey. It is 604 killed and 4152 injured in Van-Ercis Earthquake.

Artçı Şok Nedir?

© Prometheus72 / Shutterstock.com Dünya, fırtınalar, hızlı hareket eden nehir ve okyanus akıntıları, yanardağlar ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir