Antimadde Nedir?

Atom illustration. Electrons chemistry physics matter neutron proton nucleus

Görelilik teorisi ile kuantum mekaniğini birleştirdiğinizde ne elde edersiniz? Burada şaka yok – sadece Nobel Ödülü sahibi PAM Dirac tarafından bir denklemde garip bir eşitsizlik keşfettikten sonra icat edilen devrimci bir kavram.

Dirac’ın denklemi tam olarak neydi? Kısacası, Einstein’ın görelilik teorisinin kuantum mekaniği ile matematiksel olarak daha önce hiç yapılmamış bir şekilde birleştirilen muazzam bir genişlemesiydi. Dirac, bu denklemin, bildiğimiz parçacıkların yanı sıra karşılık gelen madde parçacıklarının tersine manyetik momentlere sahip zıt yüklü parçacıkların varlığına izin verdiğini buldu. Bu zıt yüklü parçacıklara antiparçacıklar veya antimadde adını verdi.

Antimadde, hem elektrik yüklerine hem de manyetik momentlere sahip olan madde ile aynı şekilde alt bölümlere ayrılır. Bununla birlikte, antiparçacıkların elektrik yükleri ve manyetik momentleri, parçacıkların zıttıdır. Örneğin, bir elektron bir madde parçacığıdır ve bir pozitron onun antimadde ikizidir. Bir elektronun negatif bir yükü vardır ve bir pozitronun pozitif bir yükü vardır. Bir pozitron ve bir elektron da zıt manyetik momentler sergiler. Bilim adamları, antimaddenin nasıl davrandığından hala emin olmasalar da, madde ile temas ettiğinde her ikisinin de bir ışık ve enerji patlamasıyla yok edildiğini biliyoruz. Bu, antimaddeden çok daha fazla madde olduğu anlamına gelir, çünkü eşit miktarlar olsaydı, evren bir ışık patlamasıyla yok olurdu. Koruma yasalarına göre, büyük patlama eşit madde ve antimadde parçaları yaratmalıydı. Peki tüm antiparçacıklar nerede?

Bu, parçacık fiziğinin en büyük gizemi olmuştur ve büyük olasılıkla kalacaktır. Bu, baryon asimetrisi adı verilen bir kavramdır ve antimaddenin keşfinden bu yana dünyanın dört bir yanındaki fizikçiler tarafından ele alınmıştır. Ancak bu, Dünya’da antimadde olmadığı anlamına gelmez . Var. Sadece fark edilmek için yeterli değil. Aslında, bir muz 75 dakikada bir pozitron oranında antimadde üretir; bu, herhangi bir tespit edilebilirlik eşiğinin çok altında, ancak yine de bir seviye.

İlginizi Çekebilir!

VAN, TURKEY - OCTOBER 25: A building and car ruined during the earthquake of Van-Ercis on October 25, 2011 in Van, Turkey. It is 604 killed and 4152 injured in Van-Ercis Earthquake.

Artçı Şok Nedir?

© Prometheus72 / Shutterstock.com Dünya, fırtınalar, hızlı hareket eden nehir ve okyanus akıntıları, yanardağlar ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir