Akademi Ödüllerine Kimler Oy Veriyor?

Alexandria, Egypt - September 12, 2014 - Wedding Bridesmaids Competition, reward for Best Bridesmaids for participation in competitions. Prize for victory

Gösterişli kırmızı halıların gelişinin, kendini iyi hissettiren montajların ve sunucunun açılış konuşmasının ardından, Oscar töreni varoluş nedenine dönüyor. Sinemada bir önceki yılın en başarılı oyuncuları ortaya çıkıyor. Sunucular birbiri ardına adayları listeler, lüks bir zarf açar ve her kategoride kazananı açıklar. Şampiyonlar nefes nefese ödüllerini kabul ediyorlar ve annelerine, Tanrı’ya ve akademiye coşkulu bir şekilde şükrediyorlar. Akademi tören boyunca ona o kadar çok minnettarlık duydu ki evde izleyen birçoğumuz merak etmeye başlayabiliriz: Bu beden nedir? Cevap, birinin düşündüğünden daha az büyüleyici. Akademi – yani Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi – Oscar kazananlara oy veren kuruluştur. Belki de daha ilginç olan, akademi üyelerinin kim olduğunu ve nasıl oy verdiklerini bulmaktır.

Akademi, kendi yönetim organı (uygun şekilde Yönetim Kurulu olarak adlandırılır), 17 ayrı şubesi ve üyelik uygunluğu ve oylama süreçleri hakkında kapsamlı bir kural kitabı olan özel bir Hollywood kurumudur. Yönetim kurulunun üyeliğini çeşitlendireceğini açıkladığı 2016’dan bu yana akademi yaklaşık 8.000 üyeye ulaştı. Tüm bu üyelerin isimlerini duyurmaz, ancak her bahar saflarına katılmaya davet ettiği kişilerin bir listesini yayınlar. Davetliler arasında Mindy Kaling, Rashida Jones, Kendrick Lamar, Melissa Etheridge ve JK Rowling bulunuyor. Akademi ayrıca, 17 şubenin seçilmiş temsilcilerini içeren mevcut Yönetim Kurulu üyelerinin adlarını da yayınlamaktadır. Bu dallar sinemanın çeşitli alanlarını temsil eder. Bunlar, oyunculuk, yönetmenlik, senaryo, ses düzenleme ve diğerleri. 2019’da akademinin Web sitesi, Guvernörler Kurulu başkanının görüntü yönetmeni John Bailey olduğunu, ilk başkan yardımcısının makyaj sanatçısı Lois Burwell olduğunu ve diğer görevlilerin arasında aktörler Laura Dern, Whoopi Goldberg ve Alfred Molina olduğunu gösterdi.

Akademi üyelerinin geri kalanı listede yok, ancak kuruma katılma şartlarından bazılarına bakarak birkaçının kim olduğunu tahmin edebiliriz. Hak kazanmak için, bir bireyin film endüstrisinde çalışması gerekir. Bu, ne sadece televizyonda çalışanların ne de basın mensuplarının katılamayacağı anlamına gelir. Oscar adayları genellikle otomatik olarak üyelik için değerlendirilirken, diğer adaylar katılmak istedikleri şubenin iki aktif üyesi tarafından desteklenmelidir. Her şubenin ayrıca kendine özgü gereksinimleri vardır. Örneğin, yöneticiler, en az biri son 10 yıl içinde olmak üzere en az iki yönetmenlik kredisine sahip olmalıdır. Bu yüzden, her biri birkaç kez aday gösterilen ve Oscar kazanan Meryl Streep, Jack Nicholson, Steven Spielberg ve Tom Hanks gibi Hollywood hazinelerinin akademinin üyeleri olduğundan oldukça emin olabiliriz. Yeni üyeler katılmak için şubelerden yalnızca birini seçebilir. Bu, örneğin, her biri Oscar’a aday gösterilen ve kazanan Sofia Coppola ve Alfonso Cuarón’un ya yönetmenlik şubesine ya da yazı şubesine imza atabileceği, ancak ikisine birden katılamayacağı anlamına geliyor.

Akademinin üyeliği büyük ölçüde belirsiz olsa da, oy verme süreci belki biraz daha net. İki aşamadan oluşur: birincisi, Oscar adaylarını aday göstermek ve ikincisi, kazananlara oy vermek. İlk aşamada üyeler, uygun filmleri listeleyen bir oy pusulası alır. Bir filmin aday gösterilebilmesi için uzun metrajlı olması ve ödül yılının 1 Ocak – 31 Aralık tarihleri arasında Los Angeles bölgesindeki bir ticari tiyatroda en az bir hafta boyunca ücretli olarak gösterilmiş olması gerekir. Belgeseller ve yabancı filmlerin kendi uygunluk koşulları vardır. Üyeler, sadece şubeleri dahilindeki ödüllere ve en iyi resim için aday gösterebilirler. Emma Stone bu nedenle en iyi kadın oyuncu, yardımcı oyuncu ve yardımcı oyuncu için adaylar önerebilir, ancak en iyi ses düzenleme veya en iyi ses miksaj kategorilerinde aday göstermeyebilir. Akademinin her üyesi, belirlenen kategorilerin her biri için beş adayı seçer ve bunları tercihe göre listeler.

Her kategorideki adayları belirlemek için, oy pusulaları, akademinin başkanı tarafından atanan bir firmanın sertifikalı muhasebeci tarafından, bir yabancı için kutsal bir ritüel gibi görünebilecek biraz gizemli bir sistemde sayılır. Akademi, adayların popüler olmaktan ziyade geniş bir desteğe sahip olmasını sağlamak için, bazen tercihli oylama olarak adlandırılan, birkaç tur ve bir adayın dikkate alınması için önceden belirlenmiş sayıda oy alması gereken bir “sihirli” sayıyı içeren, anlık ikinci tur oylamasını kullanır. Ocak ayında adayların açıklanmasından birkaç hafta sonra, oylamanın ikinci aşaması başlıyor. Nihai oylama için, tüm aktif veya ömür boyu akademi üyelerinin herhangi bir kategoride oy kullanmasına izin verilir, ancak uzmanlıktan yoksun oldukları kategorilerde oy kullanmaktan caydırılırlar. Noter, en iyi için kazananı belirlemek için tercihli sistemi kullanarak, ancak diğer tüm kategoriler için popüler oylamayı kullanarak, oy pusulalarını bir kez daha sayarlar.

Tüm oylama ve hesaplamalardan sonra, kazananlar nihayet belirlenir, ancak kimseye bildirilmez. Yalnızca iki noter nihai sonuçları görür ve bu sonuçları ödül törenine kadar gizli tutmaktan sorumludurlar. Noterler, kazananların isimlerini  iki takım zarf da doldurur ve açıklanmayan bir yerde tören gününe kadar paketleyip saklar. Törende, Oscar’ı kimin alacağını ne akademi üyeleri ne de ödüllerin yapımcıları bilmiyor. Sunucu Hollywood’un en ünlü satırlarından birini söyleyene kadar bu tam bir muamma: “Ve Oscar gidiyor …”

İlginizi Çekebilir!

Pike place market gum wall at post alley in downtown Seattle.

Sakız Yuttuğunuzda Ne Olur?

Ebeveynleriniz, yedi yıl boyunca midenizde kalacağı için sakızınızı yutmamanız konusunda sizi uyarmış olabilir. Bu muhtemelen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir