Ağustos böcekleri neden bu kadar gürültülü?

Green cicada emerged from shell.

Ah, yaz. Ağustos böceklerinin o kadar yüksek sesle vızıldadığı o muhteşem zaman, kendi düşüncelerinizi zorlukla duyabilirsiniz. Kargaşanın ortasında akla iki düşünce gelir: Ağustos böcekleri neden bu kadar yüksek sesle hareket ediyor? Ve nasıl olur da böylesine kulakları sarsacak bir ses seviyesine ulaşabilirler?

Kuzey Amerika’da, duyduğunuz çeşitli ağustosböceği türlerinin çoğu, köpek günü ağustosböcekleri olarak bilinir. (Diğer türler dünyanın diğer bölgelerindeki insanlara eziyet ediyor.) Ses yalnızca erkekler tarafından, çoğunlukla hayal edebileceğiniz nedenlerle üretiliyor. Erkeklerin çağrılarını senkronize ettiği şarkılar var. Korolar bölge oluşturur ve kadınları çeker. Ek olarak, genellikle çiftleşmeden önce üretilen bir kur çağrısı vardır. Ağustosböceği şarkıları hava dalgalanmalarından etkilenir. Genel olarak ağustos böcekleri güneş ışığını ve sıcaklığı severler, ancak çok fazla ısı veya çok fazla serinlik onları biraz sakinleştirir. Farklı türler günün farklı zamanlarını tercih eder ve yaklaşık 3000 türün her birinin farklı bir sesi vardır. Şarkıların neden bu kadar gürültülü olduğuna dair bir teori, şarkıların avcıları caydırabileceğidir. Ağustosböceklerinin en gürültülü grubu, periyodik olanlardır – 13 yılda bir ortaya çıkan ve 17 yılda bir ortaya çıkanlardır – muhtemelen yıllık olanlardan çok daha fazlası olduğu için.

Ağustos böcekleri, böcekler arasında neredeyse benzersiz olan bir organa, timbal organa sahip oldukları için bu sesleri çıkarabilirler. Her erkek ağustosböceği, ilk karın segmentinin arka ve yan yüzeyinde bir çift bu dairesel çıkıntılı zarlara sahiptir. Membrana bağlı bir timbal kasının kasılması, onun bükülmesine neden olarak bir tıklama sesi çıkarır. Timbal, kas gevşediğinde geri döner. Timbal kasının kasılma sıklığı saniyede 120 ila 480 kez arasında değişir ve bu, insan kulağına sürekli ses çıkaracak kadar hızlıdır. Ağustos böceklerinin ayrıca, timbal titreşim frekanslarına benzer rezonans frekanslarına sahip hava keseleri vardır, böylece sesi yükseltir ve yaz sonunun karakteristik sesi olan yüksek perdeli uğultuların kreşendo’sunu üretir.

İlginizi Çekebilir!

VAN, TURKEY - OCTOBER 25: A building and car ruined during the earthquake of Van-Ercis on October 25, 2011 in Van, Turkey. It is 604 killed and 4152 injured in Van-Ercis Earthquake.

Artçı Şok Nedir?

© Prometheus72 / Shutterstock.com Dünya, fırtınalar, hızlı hareket eden nehir ve okyanus akıntıları, yanardağlar ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir