PNG Dosyası Nedir? PNG İmage Nedir?

PNG Dosyası Nedir? PNG İmage Nedir?

PNG dosyası Unisys’in sahipliğinde bulunan bir dosya formatıdır.   PNG (Portable Network Graphics), dijital cihazlar içerisinde kullanılan, sıkıştırılmış bir görüntü dosya formatıdır.

PNG dosyası Unisys‘in sahipliğinde bulunan bir dosya formatıdır. Bu nedenle eskiden yaygın kullanım alanına sahip olan bu dosya formatı artık yerini GIF dosya formatına bırakır hale gelmiştir. PNG dosyasının en büyük dezavantajıysa görüntülenme esnasında tüm resim bilgilerinin tekrardan değişime uğramasıdır. PNG dosyasının en büyük avantajıysa kuşkusuz sıkıştırma işlemi yapıldığında kullanıcıya kazandırmış olduğu alandır. Bir PNG dosyası sıkıştırılma sırasında GIF dosya formatına göre %10’dan %30’a kadar daha büyük bir alan performansı sunar. Bu nedenle eski bir sıkıştırma yöntemi olmasına karşın PNG dosya formatı henüz hala geçerliliğini yitirmemiştir.

PNG Dosyasının Sahip Olduğu En Önemli Özellikler Nelerdir?

  1. Dosya içerisindeki transparanlığı ayarlayabilir ve arka planı saydam olan görseller meydana getirebilirsiniz.
  2. GIF formatına ve diğer görüntü formatlarına göre daha gelişmiş bir yapısı bulunmaktadır.
  3. Kontrast derecesini ayarlamak sizin insiyatfinizdekir.
  4. Görseller gerçek renkleriyle birlikte kayıt edilebilir.

Yepyeni bir görsel formatı olarak adlandırabileceğimiz  PNG formatının açılımı ise Portable Network Graphics’tir.PNG formatı aslında GIF için alternatif olarak ortaya çıkarılmıştır.

PNG formatı LZW sıkıştırma algoritmalarını kullanmaktadır.GIF ve JPG formatına nazaran internette paylaşılan görseller için mükemmel özellikler ve avantajlar sağlamaktadır.

PNG kalite kaybına neden olmayarak şeffaflığı destekliyor.Böylece görseller için büyük bir avantaj oluyor. PNG formatının bir diğer özelliği ise hem 8bit renk hemde 24 bit renk desteğinin bulunuyor olmasıdır.Kayıpsız bir format olan PNG görsellerin boyutunu küçültürken kalitelerini kaybetmiyor. Bazı eski internet tarayıcılar tarafından desteklenmemesi bir dezavantaj olmasına karşın PNG son derece güçlü.

PNG uzantılı ücretsiz dosyaları https://www.freepngimage.com/ adresinden inceleyebilirsiniz….

Yorum Ekle

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.